مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس گفت: بر اساس گزارش ICIS از نظر سرمایه گذاری جایگاه نهم در دنیا را دارا هستیم.

 مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس در مجمع عمومی سالیانه با ابراز خرسندی از عملکرد و وضعیت مالی این مجموعه، وعده آینده ای روشن و سود بیشتر را به سهامداران داد.

ربیعی با اشاره به رقابت هلدینگ خلیج فارس و بانک ملت از نظر جایگاه فروش، گفت: در حوزه بین الملل جایگاه هلدینگ خلیج فارس شش پله صعود داشته و به جایگاه ۳۸ رسیدیم. همچنین در منطقه خاورمیانه رتبه دوم پس از سابیک را داریم. بر اساس گزارش ICIS نیز از نظر سرمایه گذاری جایگاه نهم در دنیا را داریم.

وی با اشاره به اینکه سود خالص هلدینگ ۲۷ درصد رشد داشته است، گفت: سود خالص هلدینگ به صورت تلفیقی ۹۲۵۰ میلیارد تومان بوده است. قیمت محصولات پتروشیمی در دنیا همواره با قیمت نفت خام رابطه داشته است و در ماه های اخیر نیز افزایش قیمت محصولات پتروشیمی از نرخ نفت بیشتر بوده است. قیمت کل محصولات پتروشیمی در سه ماه ابتدای سال روند نزولی و سپس صعودی قیمت داشتند.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس اظهار کرد: در سال های ۹۵ و ۹۶ قیمت نفت خام به طور متوسط ۴۸ دلار و امسال ۵۷ دلار بوده است، بنابراین ۲۹ درصد از این محل رشد فروش داشتیم. همچنین در سال گذشته درآمد عملیاتی هلدینگ نیز ۳۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.

ربیعی با اشاره به اینکه ارزش صادرات محصولات هلدینگ خلیج فارس در سال گذشته ۴۲ درصد ارزش صادرات کل کشور بوده است؛ همچنین حجم تولید ۳۸ درصد تولیدات پتروشیمی کشور و حجم صادرات نیر ۳۸ درصد صادرات محصولات پتروشیمی کشور است گفت :در هلدینگ خلیج فارس ۲۲٫۴ میلیون تن تولید داشتیم و ظرفیت تولید به ۸۵ درصد ظرفیت نصب شده رسید و درصددیم تا در سال پیش رو ظرفیت تولید به بیش از ۹۰ درصد ظرفیت اسمی برسد.

۵۰ بازار صادراتی و افزایش ۳۵ درصدی ارزش دارایی های هلدینگ خلیج فارس

ربیعی  با اشاره به اینکه هلدینگ خلیج فارس ۵۰ بازار هدف صادراتی دارد از افزایش ۳۵ درصدی ارزش دارایی های هلدینگ خلیج فارس خبر داد.

وی تصریح کرد:پنج شرکت در هلدینگ خلیج فارس وارد بورس شدند از جمله پتروشیمی های پارس، فجر، مبین، پترول و هلدینگ خلیج فارس که ارزش این شرکت ها به ۸۳ هزار میلیارد تومان می رسد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس با تاکید بر اینکه ورود سایر شرکت های هلدینگ خلیج فارس به بورس نیز می تواند به تنهایی بورس تهران را متحول کند و مالکیت در سطح عموم را کسترش دهدگفت: روند ارزش سهام شرکت هایی که در بورس هستند نیز مثبت بوده به گونه ای که سهام هلدینگ خلیج فارس ۹۴ درصد، سهام پتروشیمی فجر ۴۶ درصد، سهام پتروشیمی مبین ۱۴۲ درصد، سهام پترول ۱۵ درصد و سهام پارس ۹۷ درصد بازدهی داشته اند.

دستاوردهای بزرگ هلدینگ خلیج فارس در زمینه اصلاح ساختار مالی

وی با اشاره به دستاوردهای بزرگ هلدینگ خلیج فارس در زمینه اصلاح ساختار مالی، اظهار کرد: عمده مغایرت حساب های بین هلدینگ خلیج فارس و شرکت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی رفع شد؛ در این میان ۳۲۰۰ میلیارد تومان رفع مغایرت صورت گرفت. بر این اساس پتروشیمی بندرامام ۲۲۰۰ میلیارد تومان و پتروشیمی نوری ۹۷۰ میلیارد تومان رفع مغایرت داشتند به همین دلیل هم پتروشیمی نوری اکنون آماده ورود به بورس شده است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس همچنین با اشاره به تقسیط درازمدت ۵۵۰۰ میلیارد تومان بدهی سنواتی پتروشیمی نوری و بوعلی، گفت: روز گذشته سرمایه شرکت نیز از پنج هزار میلیارد تومان به ۹۱۵۰ میلیارد تومان افزایش یافت. از سوی دیگر اخذ ۱٫۲ میلیارد دلار وام ارزی از محل صندوق توسعه ملی برای پروژه بیدبلند۲ نهایی شد. برای پروژه های NGL3200 و هنگام نیز ۷۱۵ میلیون یورو و ۲۴۰ میلیون یورو اعتبار از صندوق توسعه ملی تامین می کنیم. از طرفی نیز برای پتروشیمی بندرامام و ایلام از طریق بورس اوراق بهادار، اوراق مشارکت فروختیم.

ربیعی با اشاره به اینکه تا پایان سال پتروشیمی نوری و یکی دیگر از پتروشیمی های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس وارد بورس می شوند. درصدد هستیم تا پتروشیمی های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس همگی وارد بورس شوند. با ورود شرکت ها به بورس ارزش سهام هلدینگ خلیج فارس نیز رشد پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه ۹ پروژه به ارزش ۸٫۵ میلیارد دلار در دست اجرا است، گفت: پروژه های آپادانا، هنگام، هرمز، گچساران، یادآوران، لردگان، بیدبلند و دو پروژه در پتروشیمی ایلام در دست اجرا هستند. هم اکنون واحد الفین ایلام حدود ۹۳ درصد، پروژه لردگان ۹۲ درصد و پروژه بیدبلند خلیج فارس بیش از ۸۵ درصد پیشرفت دارند و این سه پروژه در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری می رسند. درصورتی که این سه پروژه به میزان ۱۰۰ درصد ظرفیت نصب شده تولید داشت باشند سالانه ۶۰۰ میلیون دلار به سود هلدینگ خلیج فارس افزوده می شود.

به گزارش نیپنا، گفتنی است که در پایان مجمع ۴۳ تومان سود برای هر سهم به تصویب شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *